Uge #48: Hvidt på Hvidt

  • Quote

    Originally posted by Berleburg


    Hvad er det?


    Ligner noget der er tegnet i photoshop ?

    Intel i5-4690K @ 4,7ghz
    Coolmaster EVO212
    ASUS Z97-A
    Crucial Ballistix Sport 2x4GB
    Crucial MX100 240GB SSD
    Gigabyte 970 G1 4GB
    Fractal Design Arc Midi R2

  • Lige en fodnote ift. diverse indlæg.


    Nu ligger landet sådan, at folk har lov til, at gi' "thumbs down", hvis de synes det er på sin plads. Og de skal ihf. ikke hånes af en eller flere, fordi de har foretaget deres eget valg.
    Det animerer ihf. ikke ligefrem lysten til at deltage ! Desuden skaber det heller ikke ligefrem en behagelig stemning.


    Og som Burger skriver, så hjælper det heller ikke noget, at nedgøre folk, fordi de ikke lige har nogle idéer, til denne uges noget specielle emne.


    Jeg tror der er et par stykker, som nok lige skal stramme sig an med, at undgå de her bedrevidende og hoverende attituder.


    Det her er forhåbentlig en tråd, hvor man kan tillade sig, at ytre sin meninger - uden at blive konfronteret med latterliggørelse af selvbestaltede eksperter.


    Jeg må indrømme, at lysten til at deltage for mit vedkommende er blevet væsentligt mindre, efter en del af disse selvophøjede ytringer, der er kommet i denne tråd.
    Så skru lige ned den hånlige og bedrevidende attitude, hvis ikke det her ender i en næsten total død del af Foto-sektionen !!


    La' os nu få hyggen tilbage og undgå, at nedgøre hinanden.
    (Hvis der er nogen der ikke kan klare, at kommentere dette input, uden at blive personlige, så husk PM-boksen. :9xo)

  • Og hvis I ikke opføre Jer som Jule-Bentzin foreslår, er der 0 gaver i år:-))

    AMD 4000+ / Notura NH-U12
    Abit KN8 SLI
    XFX 7900GT / Zalman VF900
    Kingston value 2 x 1G
    Tagan TG480-U15[
    Barracuda 7200.10 250G

  • Bentzin on the roll again. Gider ikke rigtig kommentere på det.


    Kun én ting:
    Det er en klog måde du lægger ud på Bentzin.


    Du siger "nogen" af os (wonder who??) er/har:


    1. bedrevidende og hoverende attituder
    2. selvbestaltede eksperter
    3. selvophøjede ytringer
    4. hånlige


    Hvordan synes du selv tonen i dit indlæg lyder? Det er da klart, at nogen vil føle sig "ramt" af dit indlæg, som jeg synes er streng overdrevet og subjektivt.


    Og så kommer dit smarte træk med personlige henvendelser kan ske via PM. Bravo...


    Synes det lugter alt for meget af, at du mener, at dit ord er der plads til, men modspil kan der ikke være plads til.


    Mange af punkterne jeg har skrevet synes jeg peger lige så godt tilbage på dig selv. Ikke kun her, men også generelt, når du kommer med den slags indlæg som du så ofte gør.

    AMD Ryzen 7 2700X | Corsair H100i RGB Platinum RGB | ASUS ROG Strix X470-F Gaming | ASUS ROG Strix GeForce RTX 2080 OC 8 GB GDDR6 | G.Skill Trident Z 16 GB 3200 MHz | Samsung 970 EVO 500 GB | Samsung 850 EVO 500 GB | Seagate Barracuda 3 TB | Corsair RM750x v2 | Corsair Obsidian 500D RGB SE | Alienware AW3418DW (34"/3440x1440@120 Hz) | ASUS ROG Claymore | Logitech G PRO Wireless

    Rettet en gang, sidst af Berleburg ().


  • Jeg kunne da også skrive, at det er mærkeligt at der altid er nogen som skal være på tværs - oftest nogen som er lidt oppe i årene, og som har været her længe.
    Det vil ikke være ment personligt til nogen, men det kræver ikke skide mang brikker for at regne ud hvem der menes.


    Men igen, hvorfor leger du moderator? Mener du at der er et problem med noget, så tryk på "Report"-knappen (den er der til det samme).


    Hvis du endelig vil lege bedrevidende, hvorfor begynder du så med off-topic? Du burde da vide at det ikke hører til nogen steder?

  • Quote

    Originally posted by Lahnet
    Og hvis I ikke opføre Jer som Jule-Bentzin foreslår, er der 0 gaver i år:-))


    Det er nemligt rigtigt - ti hi - good one.
    Ret funny er det også med nogle af reaktionerne på mit forgående indlæg. Focus bli'r hurtigt rettet over på noget personligt - i stedet for - at det bli'r på det, som det hele handler om.
    Nemlig, at det er meget usmart, at fortælle til andre, at de ikke er kreative eller ikke bruger den lille øverst oppe.
    Hvor blev de samme kommentarer af, til det Burger skrev, som jo faktisk er det samme ?? Siger imo - og bekræfter mig endnu en gang om, hvad det hele handler om. [Blocked Image: http://www.bentrp.dk/assets/images/33.gif]


    Og så er jeg ikke til mere OT, som skriger langt væk af mangel på selverkendelse, når man har ik' li' har tænkt sig om !


    Jeg vil i stedet for smide mit nye - for nogen måske ikke - kreative forsøg til ugens emne. :9xo
    Ikke lige helt noget, som jeg er den store fortaler for - nemlig alt for kunstige og opsatte billeder. Men det er lidt svært med et emne, som dette, synes jeg. Men nok om det her er så det nye forsøg:


    [Blocked Image: http://img62.imageshack.us/img62/2640/wow47711qm3.jpg]


  • Efter min mening bør du holde det der for sig selv! Fuldkommen endda! Gjorde du bare det, havde vi ingen der blev sure og skulle kommentere det du skrev og derfor undgik vi emre debat med dårlig tone!


    Ang dit pic, er det toiletrulle? :D

  • Tror det har noget at gøre med, at Burger forstår at formulere sig på en facon, så ingen af parterne føler sig fornærmet. Noget du kunne lære noget af, om jeg må være så fri.


    Du hentyder jo netop til, at folk skal afholde sig fra personlige kommentarer. Men som jeg har eksemplificeret i mit forrige indlæg, er det noget du selv benytter dig af.


    Synes slet ikke der var behov for, at du skulle komme med det indlæg overhovedet. Der er ikke nogen herinde der har fremført sig arrogant, hånende eller noget som helst. Hvis du virkelig mener det, er det jo dit problem. I så fald, så skriv en PM og lad det ligge ved det. Synes ikke der er behov for en moralsk prædiken, som i bund og grund ikke udfører nogen konstruktiv opgave.


    Du hentyder konsekvent til et eller andet også, er det noget du gider uddybe?


    Quote

    Siger imo - og bekræfter mig endnu en gang om, hvad det hele handler om.


    Hvad mener du med det?


    Forstår slet ikke din hensigt med alle de ting du siger, og for mig at se, sætter du blot et tog i motion, som samlet set vil virke ødelæggende for denne tråd.

    AMD Ryzen 7 2700X | Corsair H100i RGB Platinum RGB | ASUS ROG Strix X470-F Gaming | ASUS ROG Strix GeForce RTX 2080 OC 8 GB GDDR6 | G.Skill Trident Z 16 GB 3200 MHz | Samsung 970 EVO 500 GB | Samsung 850 EVO 500 GB | Seagate Barracuda 3 TB | Corsair RM750x v2 | Corsair Obsidian 500D RGB SE | Alienware AW3418DW (34"/3440x1440@120 Hz) | ASUS ROG Claymore | Logitech G PRO Wireless

  • Quote

    Originally posted by Hardstyler


    Efter min mening bør du holde det der for sig selv! Fuldkommen endda! Gjorde du bare det, havde vi ingen der blev sure og skulle kommentere det du skrev og derfor undgik vi emre debat med dårlig tone!


    Ang dit pic, er det toiletrulle? :D


    AMAGAD!!1 posthunt+!??!?!?!?!?1 :pokey: :))

  • Quote

    Originally posted by Hardstyler


    Efter min mening bør du holde det der for sig selv! Fuldkommen endda! Gjorde du bare det, havde vi ingen der blev sure og skulle kommentere det du skrev og derfor undgik vi emre debat med dårlig tone!


    Ang dit pic, er det toiletrulle? :D


    Tja - det er så dit syn på det. Men jeg har ikke i sinde, at lade en eller flere skal fortæller mig, hvad jeg skal bedømme en tråd til. Never !!
    Det synes jeg er ødelæggende for tonen og lysten til, at deltage i ellers udemærket initiativ.


    Men okay - det er i orden at fortælle andre, at de er håbløse og ikke kreative o.lign. nedladende attituder. Under logik efter min mening.


    For mig handler det om, at der skal være plads til alle - lige meget hvor god den enkelte er til, at fotografere. Og dette initiativ går vist også ud på, at få folk ud og tage nogle skud - også lige meget hvor god el. hvor meget udstyr man har.
    Og helt ærligt, så animerer det ikke nogen, at nedgøre dem. Det ligger vist helt fast.


    Men skal nok slutte her. Fokus er jo det helt forkerte sted.
    Et Burger citat: Gå efter bolden - i stedet for manden. Men det er måske for meget at forlange.


    Til topic: Ja - det er to slags køkkenrulle, som er lagt oven på hinanden. :))

  • Quote

    Originally posted by Burger


    Folk deltager i hvert fald ikke hvis de skal punkes for, at de ikke er i stand til at bruge hovedet. Så måske det var klogt at erkende, at ugens tema ikke gav ret mange lysten til at være kreative, i stedet for at blive ved med at kritisere manglen på bidrag? ;)


    Nu ved du lige så godt som mig når du lige tænker lidt over det at jeg ikke skriver det der for at punke nogen nedgøre dem eller andet. Jeg skriver det selvfølgelig for at prøve og tvinge folk til at tænke og prøve lidt hårdere, at udfordre sig selv taget det op kæmp med det selvom det er svært.


    Det er de ting vi lærer noget af og det der gør at vi bliver bedre til det vi gerne vil. Hvilket var lidt af ideen med hele det her projekt fra starten.


    Hvis folk gerne vil skippe et emne by al means do so, deres eget valg. Tiden kan også være knebent ved jeg selv og da især her frem imod jul.


    Men nogen har brug for et lille puf til at komme i gang og kan fint forstå at det jeg ikke skriver er for at nedgøre eller provokere, og dem vil jeg også gerne hjælpe.


    var lidt det samme i sidste uge der var det bare berleburg jeg skrev lidt til at selvom det var mørkt kunne han nok finde en løsning på et billede. Han fik det da gjort og leverede et billede.


    Min pointe det er godt nok nogen gange at blive opfordret lidt til at yde også selvom man har svært ved det. Hvis alt var nemt og lige til så ville der ikke være noget at lære og udvikle sig imod.



    Mod alt min forventning og tro hvis der så skulle være nogen som føler sig hårdt ramt og såret af det jeg skrev med at bruge knolden så skal jeg da mange gange undskylde det var på ingen måde meningen.


    Til alt det bentzin, berle og happy skriver, har jeg kun en ting og sige drop det!


    Syntes det er tyndt og synd og jeg er overbevist om at det mundhuggeri som nogen gange er herinde er mere med til at skræmme folk væk end at jeg opfordre nogen til at bruge hovedet med et smil.


    Drop offtopic frem over og hvis nogen har en kommentar eller klage til mig om det her så smid den over pm. Jeg gør det for at hjælpe og glæde ikke for at gøre nogen sure. Jeg bruger min tid frivilligt og ønsker ikke at gøre det hvis der ikke er nogen som sætter pris på det.

    | asus maximus VI Hero | i7 4770K | 2 x 8gb G.skill | Asus GTX 750 Ti OC |
    Common sense is creativities biggest enemy

  • Quote

    Nå. Med lidt input fra min datter, fandt vi noget, som forhåbentlig kan bruges. Der er endda lidt jul over det ;o)


    Bare lidt nysgerrig er det lagen hvidt eller gult :))


    God ide ellers.

    AMD 4000+ / Notura NH-U12
    Abit KN8 SLI
    XFX 7900GT / Zalman VF900
    Kingston value 2 x 1G
    Tagan TG480-U15[
    Barracuda 7200.10 250G

  • Quote

    Originally posted by Carsten_DK
    Nå. Med lidt input fra min datter, fandt vi noget, som forhåbentlig kan bruges. Der er endda lidt jul over det ;o)
    (Har desværre ikke noget strygejern endnu, så lagenet er lidt krøllet...)


    Fin ide hvis jeg må komme med lidt forslag så prøv og åben billedet i PhotoShop eller hvad du bruger til at redigere med.


    prøv så at lysne billedet lidt generelt.


    Den helt store ting er at jeg ikke er i tvivl om du har tænkt hvidt på hvidt men desværre ser dit billede lidt gult ud. Det skyldes at hvidbalancen i dit kamera er blevet snydt.


    Det kan du også nemt rette i billede behandlings program. I Photoshop kan du gøre det under f.eks. levels ved at vælge den grå eller hvide pipette og sætte grå/hvid punkt.


    Alternativt kan du bruge hue/saturation og vælge gul og trækker saturation i minus.


    En anden mulighed er simpelthen at lave billede s/h så du slipper for det farveskær du har fået i billedet.

    | asus maximus VI Hero | i7 4770K | 2 x 8gb G.skill | Asus GTX 750 Ti OC |
    Common sense is creativities biggest enemy


  • :9xo lige et par fidusser - jeg ta'r imod med glæde. Thxalot.

  • Quote

    Originally posted by Carsten_DK
    Så har jeg prøvet at redigere lidt. Se EDIT! Er det bedre?


    Meget bedre :)


    Næste gang tager du et stykke hvidt papir eller lignende og holder modsat den side lyset kommer fra. Så kan du mindske den skygge du har i billedet så den ikke er så kraftig.

    | asus maximus VI Hero | i7 4770K | 2 x 8gb G.skill | Asus GTX 750 Ti OC |
    Common sense is creativities biggest enemy

  • Quote

    Originally posted by Lemon


    AMAGAD!!1 posthunt+!??!?!?!?!?1 :pokey: :))


    Hvad snakker du om? har du drukket af natpotten igen? :finger:

  • Quote

    Originally posted by Carsten_DK


    Det undlod jeg bevidst denne gang. Bliver billedet ikke for "fladt" så?


    Nej tror jeg ikke det vilde for du ville ikke få skyggen helt væk bare have blødt den lidt op :)

    | asus maximus VI Hero | i7 4770K | 2 x 8gb G.skill | Asus GTX 750 Ti OC |
    Common sense is creativities biggest enemy

  • Quote

    Originally posted by Hardstyler


    Hvad snakker du om? har du drukket af natpotten igen? :finger:


    Egentlig var det bare fordi at jeg er så træt af at folk, når de ikke kan modargumentere herinde siger de bare. det var vist en posthunt det der hva?!! :P