warlock pets??

  • Jeg er kun level 41 lock på ravencrest så taler med "mindre" erfaring.


    Jeg bruger altid voidwalker når jeg er alene ude og queste.


    Er jeg i større grupper bruger jeg felhunter med noget tainted blood osv.


    Kører jeg PVP har jeg haft gode erfaringer med Succubus'en med soothing kiss osv


    Impen bruger jeg faktisk aldrig


  • Impen er tilgengæld ret lækker i instances med deres stamina buff :)

  • Som jeg ser det ud fra egen erfaring, har dog ikke så meget 31 lock, så er succubus helt klart min farvorit. bruger hende altid på nær når jeg er med i instance, der bruger jeg imp. For som der også står på den side som Brtlsn linker til er det den klart bedste med dps, som jeg har mulighed for at få. Men jeg syntes det passer perfekt med at når jeg sender hende mod et mod har den fokus på hende indtil jeg har smidt mine dot spells på den og den er ramt af min første shadowbolt, så begynder den at løbe mod mig og der får den så en SB mere og der plejer de være omkring ½ hp... Når mob'et så er owned, er min succubus måske på ca 75-80%hp og jeg ligger på ca det sammen.


    men nu har jeg jo lige fået felhunter, så den skal da klart afprøves.


    Syntes voidwalker giver altfor lidt dmg, og syntes tit jeg oplever at mobs alligevel mister fokus fra den selvom den bruger "taunt"(er det ikke det den hedder?).


    Imp er kun når jeg skal have blood pack.


    voidwalker bruger jeg sq aldrig

  • Imp = Instances, med mindre det er en weak pug, og i mangler off tank :)


    Succubus = Klart pvp, men kommer an på dit talent build.


    VoidWalker = Solo pve, bruger den ofte når jeg farmer shards, så kan jeg bruge dots på dens target, og slagte en anden samtidig ;)


    Felhunter = En god ting hvis man har soul link, eller anden build hvor sedduce ikke er egnet.



    - Jeg vil sige succubus er mest til folk med conflagrate osv.
    Hvor imod jeg selv ville bruge Felhunter hvis jeg havde et soul link build, da man kan tage flere slag så, og så er sedduce ikke så livs nødvendigt ;)

    Dell 27'' UltraSharp U2711 IPS Panel
    CM Storm Sniper Black Edition
    Core i7 2600K Sandy Bridge ( 8 MB )
    ASRock P67 Extreme6 Sandy Bridge (P67 EXTREME6)
    EVGA GeForce GTX 780 Ti SC ACX - 3GB
    Corsair Hydro H100i Extreme Performance
    Corsair Dominator P DDR3-1600 DC - 16GBWestern Digital 2000 GB harddisk
    Asus Xonar DX
    Samsung SH-B123L DVD±RW Black
    Corsair er 256GB SSD Nova Series

  • Ariel, prøv at skifte til Affliction og brug Imp. Hvis du går affliction kan du få "Darc Pact" Denne magi er vildt fed da du aldrig vil løbe tør for mana. Udover det skal du bruge talents i Improved curroption o. lign magier(altså dots). Denne taktik skader meget og er en yderst effektiv måde at farme xp/gold og gør elite bosser harmløse. Taktiken bygger i at man fearer modstanderen og holder sine dots på ham. Når ham så er feared bruger man "Darc Pact" og regenerer mana og så starter det forfra når modstanderen kommer tilbage fra sin fear. Det er dog meget vigtigt at Impen er phase shifted. Det gør at den holder sig ude af kamp og at modstanderen ikke kan dræbe din manakilde. Udover evigt mana får du jo også meget liv fra sin "Blood Pact"
    Ulempen ligger så i at man ikke har mulighed for at seduce fx en rouge. Der er man nødt til at ofre sin "Death Coil", men når først modstanderen er på afstand giver det lidt sig selv.
    Mod Warriors som bliver immune for fears har man også mulighed for at bruge "Curse of Exhausion"
    Det udstyr du skal gå efter her er +dmg med spells.
    En passende talent build vil være:
    Affliction: 32
    Demonology: 5
    Destruction: 14


    Håber du prøver det Hilsen Nikolaj

  • Hej'sa


    min look er lvl 60 har har
    Affliction: 32
    Demonology:
    Destruction: 19


    bruger felhunter i pvp syndes tit at de er imune over for min Succubus kan være jeg skal lave mine tp om :boxed:


    tp http://www.wow-europe.com/en/i…0000000005050212121000000

    ASUS P5Q se
    Intel Core 2 Duo E8400
    Asus ati 4870 512mb
    4gb Corsair XMS2 1066mzh
    Disk Seagate 500gb
    Logitech G15 + Logitech G5 mus
    Asus ws222 22" lcd

    Rettet en gang, sidst af Fnugi2003 ().

  • Her er hvad jeg bruger min pets til.


    Imp: Stamina buff i instance's hvis der er brug for det.
    Succu: Bruger hende næsten aldrig.
    VW: Når jeg er ude og queste alene.
    Felhunter: PVP for extra stealth detection og mod casters.


    Edit: Jeg vil lige nævne at VW'en bliver mere effectiv på lvl 60, synes den er fin til at holde aggro nu. Men selvfølgelig stadig kun til dots, hvilket også er nok når du får højeste rank af dem også. :D

  • som sagdt så er jeg ikke helt klar over hvad tp der best, lige fortiden er det pvp jeg køre har max rep i av og er rank 6 "7 på onsdag"

    ASUS P5Q se
    Intel Core 2 Duo E8400
    Asus ati 4870 512mb
    4gb Corsair XMS2 1066mzh
    Disk Seagate 500gb
    Logitech G15 + Logitech G5 mus
    Asus ws222 22" lcd

  • Okay. :)


    Du kan se mine TP her: http://wow.allakhazam.com/profile.html?903231 (Tryk på Talents).


    Ruin er vildt lækkert da det giver nogle ubehageligt store crit med shadowbolt, selv med mit lidt ringe gear.


    Jeg er glad for dette spec, men tror jeg vil prøve noget i denne stil næste gang: http://www.wow-europe.com/en/i…0000000005050005122525151 (Det skulle efter sigende være et kanon PVP build).


    Min favorit er dog indtil videre noget i denne stil: http://www.wow-europe.com/en/i…5250105100000000000000000
    (Jeg laver ikke meget skade, men er til gengæld meget sværd at slå ihjel også selvom din modstander har bedre gear end dig, hvilket gør dette build ret sjovt).


    Lidt offtopic, men det var lidt om TP.