Er der nogen a jer der har erfaringer fra at sende med stafetten??
Jeg har brugt dem en del gange her igennem det sidste år pga for meget bøvl med post dk og deres vaner med at smadre ting uden at ville dække dem...
Jeg ledte derfor efter en anden mulighed for at sende og fandt stafetten.. de er ikke nævneværdig dyrer end post dk når man sender feks computere..
Sprugte dem hvor man stod hos dem hvis de smadrede de ting man nu sender.. i dette tilfælde drejer det sig udelukkende om computere jeg har sendt med dem..
OG så kom den store dag.. DE HAR SMADRET EN COMPUTER.. ved ikke om de har tabt den eller om den bare har fået et monster stød..Vil gerne understrege at når jeg sender ting så er det altså embaleret ORDENTLIG så det skyldtes ikke manglene embalering..
CPU køleren var revet a (Socket 775MB hvor køler er monteret med 4 plastci dutter man lige trykker igennem) nå men den var så revet a OG har smadret CPU+ Bundkort+ Harddisc Samlet Værdi 4095 Kr..
Ringede til stafetten og beklagede min nød..
De var mildest talt ligeglade og nu kommer det finurlige
De erstatter 75 kr pr kg pakken vejer DVS 75 x 11,8 KG = 885 Dkr WTF
Er der nogen a jer der har forstand på regler.. og må de i det hele taget gøre sådan.. hvordan fanden kan man regne ud hva ting er værd efter hva det vejer.. det er sku da ik guld jeg har sendt.
Spurgte forøvrigt damen jeg snakkede med om hun troede det var en pizza jeg havde sendt eftersom de ik vil dækker mere.. det fandt hun langt fra morsomt..
