Kompakt "Zoom" kamera - Hvilket

  • Har fået til opgave og finde et nyt cam til en kammi ( Overvejer også lidt selv i samme stil ). Det skal bruges all around, ferier, fødselsdage, natur billeder osv. Han vil gerne have et så Kompakt kamera som muligt og et som ser godt ud ( Vild med Canon Ixus ). Har et A60, men savner kraftigt noget mere Zoom.
    Det er ikke nødvendigt og kunne stille på lige så mange ting som fx Canon A520 osv, lidt leg må der dog gerne være plads til. Rent "komfort" mæssigt er han lige glad med et godt greb som på fx hans A60, noget i stil med Ixus er helt fint på det punkt.
    Det han savner mest er dog noget mere Zoom, men han ønsker ikke og gå op fx Canon S2 osv, han vil optimalt gerne have noget så kompakt som muligt. Har kigget lidt på :


    Nikon Coolpix S4 - 10x Optisk
    http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=158433
    http://www.steves-digicams.com/2005_reviews/s4_pg5.html
    ( Er blandt Stevens bedste 10 cams i klassen "10-12X Optical "Super" Zoom" )


    Panasonic Lumix DMC-LZ5 - 6x Optisk
    http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=177512
    http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/lz5_pg5.html


    Ricoh Caplio R3 - 7.1x Optisk
    http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=171192
    http://www.diginut.com/


    Han er godt klar over at han nok skal gå på kompromi nogle steder ved og vil have så stor Zoom i et så kompakt cam som muligt, men dette er han også villig til, rent prismæssigt viser overstående hvis meget godt hvilke "lag" vi befinder os i.
    Så hvad siger folket, eller kommer der noget nyt som er værd og vente på ? ... Stadig igang med og læse selv, men kom endelig med alt hvad i har af indput.

    |^|Dell Inspiron 6400
    |^|Intel Core Duo T2500 ( 2 Ghz )
    |^|2 * 1 GB DDR2 533 Mhz - 4,4,4,12
    |^|15.4" WSXGA UltraSharp (1680x1050) TrueLife™ - widescreen
    |^|ATI Mobility X1400 256mb - 80 GB 5400 rpm

    Rettet en gang, sidst af Henrik- ().

  • Et bud kunne også være Canon A710 IS. Canon laver rigtig gode kameraer og så har det Image stabilizer. Det har det Panasonic du nævner også. Jeg kan ikke rigtig anbefale nogle fremfor andre da jeg ikke har prøvet nogle af dem, men jeg ved at Canons A-serie indtil videre ihvertfald har været rigtig god.


    - Anders

    ---------------------------------------------------------------
    Bærbar computer
    10 fingre
    2 øjne
    1 hjerne
    ---------------------------------------------------------------

  • Canon powershot S3 IS er også et bud samsung har også lavet nogen i F9xxx serien som er rimelig nice.

    | asus maximus VI Hero | i7 4770K | 2 x 8gb G.skill | Asus GTX 750 Ti OC |
    Common sense is creativities biggest enemy