har et spil eks battlefield!
Vil gerne låne det ud til en af gutterne! Er det ulovligt? Jeg kan jo ikke spille hvis han gør det!

Ulovligt at låne!
-
-
Tja, den er svær. Men man må vel gerne låne en film af en ven, så jeg tror også at man må låne et spil.
Men hvis han får spillet til at køre uden cs e.l er det naturligvis ulovligt
-
Flyttet da det jo handler om software.
Læs lidt her i denne sticky: http://www.tweak.dk/forum/thread.php?threadid=19955&sid= der står noget om at låne ud i det første indlæg (midt i). -
hvis det er den org. cd, kan jeg ikke se noget som helt galt i det.
Det var måske noget andet hvis det var din "sikkerhedskopi" han lånte. -
det skulle det vel være så længe det ik er kommencielt?
-
Du kan jo bare sælge det til ven for 1kr. og så købe det tilbage, så er i da sikret
-
Quote
Oprindeligt indlæg af origin
det skulle det vel være så længe det ik er kommencielt?Eh?
-
Quote
Oprindeligt indlæg af engel
Eh?
yessh.. tror bare vi glemmer det -
Quote
Oprindeligt indlæg af origin
yessh.. tror bare vi glemmer detGodt så ..
-
Og du må altid forære eller udlåne ”originale” cd’er eller dvd’er, også efter at have kopieret dem.
tak så!!
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Simonthk
Og du må altid forære eller udlåne ”originale” cd’er eller dvd’er, også efter at have kopieret dem.tak så!!
Kopien af den originale disk, må ikke foræres væk eller lånes ud.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Simonthk
Og du må altid forære eller udlåne ”originale” cd’er eller dvd’er, også efter at have kopieret dem.tak så!!
Muligt, men så må du ikke bruge kopierne... -
Quote
Oprindeligt indlæg af Maverick
Muligt, men så må du ikke bruge kopierne...Hehe, så går luften vist lidt af den idé. Men man må faktisk ikke låne kopier ud, eller forære dem væk for den sags skyld.
Der kan læses mere her, hvis folk skulle have lyst:
http://www.antipirat.dk/Default.asp?id=287 -
Quote
Oprindeligt indlæg af Maverick
Muligt, men så må du ikke bruge kopierne...
Helt så firkantet kan det ikke stilles op. Det afhænger af intentionerne, da man købte musikken.Se dette link, som indeholder Kulturministeriets svar på et lignende spørgsmål:
http://groups.google.dk/groups…0f%40dtext01.news.tele.dk -
? ifølge EULA må man jo ikke eller?
Er der nogle som har en final konklusion?
-
med ditte indlæg opfordrer jeg ikke til at piratkopiere eller distribuere software på anden ulovlig vis. Prøv at tænk 10 år tilbage (måske lidt mere), der var det jo normalt at dele kasettebånd og kopiere.. Der var ikke nogle mænd i FBI frakker der sprang ned fra helikoptere og anholdte mig. Men det var måske også fordi jeg holdte min mund lukket om det.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Simonthk
? ifølge EULA må man jo ikke eller?
Må ikke hvad? Der har været diskuteret forskellige handlinger her i tråden, så det ville hjælpe, hvis du quotede lidt af det, du svarer på.Hvis det er mig, du svarer, så udtalte jeg mig om musik, og her har jeg endnu til gode at se en EULA.
Med hensyn til EULA på programmer, så er der faktisk også nogle af dine rettigheder, som ikke kan fraviges ved aftale. F.eks. mener jeg ikke, at en aftale om, at man ikke må tage backup i lovens tilladte omfang, vil være gyldig. En aftale om, at man ikke må bruge det kopierede eksemplar samtidigt med originalen, vil derimod være gyldig - men inderligt overflødig, eftersom dette også ville være tilfældet, hvis der ikke forelå nogen aftale.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Gnavpot
[quote]Oprindeligt indlæg af Simonthk
? ifølge EULA må man jo ikke eller?
Må ikke hvad? Der har været diskuteret forskellige handlinger her i tråden, så det ville hjælpe, hvis du quotede lidt af det, du svarer på.Altså mit første spørgsmål! ifølge EULA ér det kun en person der har ret til spillet, og derfor må man ikke låne det ud? eller hvordan?
Ifølge denne tråd må man godt låne det udså evd ikke lige hvad jeg skal konkludere!
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Simonthk
Altså mit første spørgsmål! ifølge EULA ér det kun en person der har ret til spillet, og derfor må man ikke låne det ud? eller hvordan?
OK. Nu er jeg med på, hvad du mente med spørgsmålet.Vi kan jo kigge på Ophavsretsloven:
QuoteUddrag af Ophavsretsloven
Spredning af eksemplarer§ 19. Når et eksemplar af et værk med ophavsmandens samtykke er solgt eller på anden måde overdraget til andre inden for Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde, må eksemplaret spredes videre. Når det gælder viderespredning i form af udlån eller udlejning, finder bestemmelsen i 1. pkt. også anvendelse ved salg eller anden form for overdragelse til andre uden for Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde.
Stk. 2. Uanset bestemmelsen i stk. 1 er det ikke tilladt uden ophavsmandens samtykke til almenheden at sprede eksemplarer af værker gennem udlejning. Dette gælder dog ikke for bygningsværker og brugskunst.
Stk. 3. Uanset bestemmelsen i stk. 1 er det ikke tilladt uden ophavsmandens samtykke til almenheden at sprede eksemplarer af filmværker og eksemplarer af edb-programmer i digitaliseret form gennem udlån. Dette gælder dog ikke, når et eksemplar af et edbprogram i digitaliseret form udgør en del af et litterært værk og udlånes sammen med dette.
Det ser umiddelbart fint ud. Du har et eksemplar, og det har du ret til at sprede videre. Undtagelsen i stk. 3 begrænser kun din ret til at udlåne til almenheden, men ikke din ret til at sælge eller din ret til at udlåne til en snæver kreds.
Sjovt nok står der ikke noget om, at denne bestemmelse ikke kan fraviges ved aftale. Den formulering finder man ellers ved nogle af lovens andre bestemmelser, f.eks. bestemmelsen om ret til at tage sikkerhedskopi. Så umiddelbart kan det godt se ud til, at du og indehaveren af ophavsretten kan aftale, at du ikke må videresprede et eksemplar.
Jeg er derfor lige nu lidt forvirret. Jeg er 99% sikker på, at i hvert fald retten til at videresælge et eksemplar af et værk normalt betragtes som en af de rettigheder, som ikke kan fraviges ved aftale, men jeg finder som sagt ikke noget belæg herfor i loven.
Ud over denne del af problemstillingen er der to andre problemstillinger, som plejer at give vild diskussion:
1.
Er en EULA overhovedet en gyldig aftale, når den ikke kunne læses på tidspunktet for købsaftalens indgåelse?2.
Har man købt et eksemplar af et værk, når man køber en CD med et program - eller har man bare købt retten til at bruge programmet?Alt i alt er sagen derfor meget speget. Jeg tror, at det tætteste, man kommer på en retsafgørelse er en gammel tysk dom (tyskerne har ca. samme ophavsretslovgivning som os, og den er sikkert blevet ændret lige så meget som vores siden dommen), som sagde, at MS ikke kunne forbyde videresalg af ikke-OEM Windows-licenser.