Ubruglig viden

  • Hejsa Tweakere & Tweakinder :P
    Fortæl mig en masse ubruglig viden såsom hvem der bygged den første der bygged et bugeligt fly var(brødrene wright) osv..


    OBS: Dette er lavet for at folk kan få noget viden hvis de nu skulle gå hen og komme i "det svageste led" :T

  • Quote

    Oprindeligt indlæg af Patrick S
    Hejsa Tweakere & Tweakinder :P
    Fortæl mig en masse ubruglig viden såsom hvem der bygged den første der bygged et bugeligt fly var(brødrene wright) osv..


    OBS: Dette er lavet for at folk kan få noget viden hvis de nu skulle gå hen og komme i "det svageste led" :T


    tror kun dette thread er for at få flere posts?? :P

  • Nej jeg vil have i skal "fill me up with knowledge" så jeg kan finde 10000000000kr i en masse konkurencer :P hahahaha


    *dong dong* Tweak kalder firedog du bedes venligst tale om emnet eller forevigt rådne i ishøj's center *dong dong*

  • :lame:

    AMD Ryzen 7 2700X | Corsair H100i RGB Platinum RGB | ASUS ROG Strix X470-F Gaming | ASUS ROG Strix GeForce RTX 2080 OC 8 GB GDDR6 | G.Skill Trident Z 16 GB 3200 MHz | Samsung 970 EVO 500 GB | Samsung 850 EVO 500 GB | Seagate Barracuda 3 TB | Corsair RM750x v2 | Corsair Obsidian 500D RGB SE | Alienware AW3418DW (34"/3440x1440@120 Hz) | ASUS ROG Claymore | Logitech G PRO Wireless

  • Quote

    Oprindeligt indlæg af Zlinky
    http://www.ubrugelig.dk


    Fed side, men der er nogle fejl..


    For det budget NASA hvert år bruger på rumforskning (som ligger på omkring 4,6 milliarder kroner), og ville man, som der står inde på Red Barnets hjemmeside, kunne redde 1 barn for 1 krone om dagen, ville NASA kunne rede 4.600.000.000 børn, om året. (2004)


    Det koster 1kr. om dagen, ikke om året. Altså 4.600.000.000 divideret med 356 :)

  • Quote

    Oprindeligt indlæg af Garfield
    læs: Den Store Lokumsbog(bind 1-2) :D de er geniale!!! og der er så meget skør viden i ;)


    Har "bogen om prutter 1 & 2" det er fedt...


    Quote fra bind 1 "Vi gør det gennemsnitligt 15 gange i døgnet"


    Incl. Dronningen og selveste Paven :D

  • Quote

    Oprindeligt indlæg af Happy^


    Det koster 1kr. om dagen, ikke om året. Altså 4.600.000.000 divideret med 356 :)


    Hmm... Troede ikke at året blev kortere af udbrugelig viden... ;) :p

  • Unge bliver kede af det, ligesom voksne. Når man er baby græder man bare, hver gang man bliver ked af det eller utilfreds. Når man er barn græder man, hvis man er ked af det, og når barnet ikke får sin vilje. Når man er større græder man kun, når man er ked af det. Når man bliver endnu større måske 14 år græder man kun, hvis man er meget ked af det og ikke kan holde igen, fordi man har erfaret, at det ikke nytter noget. De fleste lærer at de ikke skal skabe sig, tag dig sammen, hold op med at stå der og flæbe. De fleste børn og unge får det indtryk, at det er flovt, pinligt og svagt at græde. I vores samfund er det ok at græde, men alligevel har 9 ud af 10 unge svært ved at græde og komme af med det, de er kede af. Hvis du er ked af det og ikke græder bliver du nødt til at tage afstand til dem sorgen handler om. Al den tid du tager afstand kan du ikke tage imod kærlighed fra den person eller de personer.Barnets overskud og selvværd bygger på, hvor meget kærlighed det modtager. Når barnet kommer og er ked af det,, må du aldrig afvise det, og det samme gælder din kæreste. Afviser man et menneske der er ked af det, fordi man måske er vred eller ikke forstår det, der sker, så svækker man barnet, isolerer det og tapper barnet for overskud. Når barnet er ked af det, skal man lytte i lang tid uden at afbryde og stille spørgsmål. Man må som lytter holde sin uenighed og egne følelser tilbage, lægge vreden på en hylde, indtil barnet er kommet af med gråden og tankerne og aldrig afbryde den anden i at komme af med følelserne. F.eks. når faderen siger til moderen, hold op med at græde, er det fordi faderen bliver bange for sin egen gråd eller ikke ved, hvad han skal gøre, når hun græder. Faderen skal gøre følgende, når hun græder. Han skal holde om hende eller sidde ved siden af hende uden at sige noget. Han skal tænke, jo mere hun græder, jo bedre for hende og parforholdet, det samme gælder forældrenes forhold til børn. Hvis manden beder hende om at holde op med at græde, vil det have en negativ indflydelse på hendes seksualitet og det i baghovedet, vil manden nok ikke i længden sige, hold op med at græde, tværtimod. Når barnet kommer og er ked af det, bliver det dybt såret og krænket, hvis det bliver afvist. Mange børn vil føle sig meget svigtet, hvis det bliver afvist, når det er ked af det, og det vil skabe en masse ballade dagene efter, så det er en dårlig forretning for familien som helhed. Lad barnet tale ud, græde ud og du vil bevare barnets tillid og styrke.
     [Blocked Image: http://hjem.get2net.dk/berope/assets/images/sad-smiley-018.gif] [Blocked Image: http://hjem.get2net.dk/berope/assets/images/boohoo.gif] [Blocked Image: http://hjem.get2net.dk/berope/assets/images/dance_2.gif
    [Blocked Image: http://hjem.get2net.dk/berope/assets/images/w1.gif]

  • Quote

    Oprindeligt indlæg af bentzin
    Unge bliver kede af det, ligesom voksne. Når man er baby græder man bare, hver gang man bliver ked af det eller utilfreds. Når man er barn græder man, hvis man er ked af det, og når barnet ikke får sin vilje. Når man er større græder man kun, når man er ked af det. Når man bliver endnu større måske 14 år græder man kun, hvis man er meget ked af det og ikke kan holde igen, fordi man har erfaret, at det ikke nytter noget. De fleste lærer at de ikke skal skabe sig, tag dig sammen, hold op med at stå der og flæbe. De fleste børn og unge får det indtryk, at det er flovt, pinligt og svagt at græde. I vores samfund er det ok at græde, men alligevel har 9 ud af 10 unge svært ved at græde og komme af med det, de er kede af. Hvis du er ked af det og ikke græder bliver du nødt til at tage afstand til dem sorgen handler om. Al den tid du tager afstand kan du ikke tage imod kærlighed fra den person eller de personer.Barnets overskud og selvværd bygger på, hvor meget kærlighed det modtager. Når barnet kommer og er ked af det,, må du aldrig afvise det, og det samme gælder din kæreste. Afviser man et menneske der er ked af det, fordi man måske er vred eller ikke forstår det, der sker, så svækker man barnet, isolerer det og tapper barnet for overskud. Når barnet er ked af det, skal man lytte i lang tid uden at afbryde og stille spørgsmål. Man må som lytter holde sin uenighed og egne følelser tilbage, lægge vreden på en hylde, indtil barnet er kommet af med gråden og tankerne og aldrig afbryde den anden i at komme af med følelserne. F.eks. når faderen siger til moderen, hold op med at græde, er det fordi faderen bliver bange for sin egen gråd eller ikke ved, hvad han skal gøre, når hun græder. Faderen skal gøre følgende, når hun græder. Han skal holde om hende eller sidde ved siden af hende uden at sige noget. Han skal tænke, jo mere hun græder, jo bedre for hende og parforholdet, det samme gælder forældrenes forhold til børn. Hvis manden beder hende om at holde op med at græde, vil det have en negativ indflydelse på hendes seksualitet og det i baghovedet, vil manden nok ikke i længden sige, hold op med at græde, tværtimod. Når barnet kommer og er ked af det, bliver det dybt såret og krænket, hvis det bliver afvist. Mange børn vil føle sig meget svigtet, hvis det bliver afvist, når det er ked af det, og det vil skabe en masse ballade dagene efter, så det er en dårlig forretning for familien som helhed. Lad barnet tale ud, græde ud og du vil bevare barnets tillid og styrke. [Blocked Image: http://hjem.get2net.dk/berope/assets/images/sad-smiley-018.gif] [Blocked Image: http://hjem.get2net.dk/berope/assets/images/boohoo.gif] [Blocked Image: http://hjem.get2net.dk/berope/assets/images/dance_2.gif
    [Blocked Image: http://hjem.get2net.dk/berope/assets/images/w1.gif]


    OT?


    EDIT: LooooL troede det var en anden tråd... :p

  • Eurypterider, en uddød havskorpion, kunne blive op mod 2 meter lang.


    Den ville jeg sku ik møde det er jo et monster 8o

  • Bentzin - Det var faktisk ikke engang ubrulig viden det der.. Tror jeg vil prøve at huske det. Man ved jo aldrig om man får brug for det.

    MB: Asus Rampage V Extreme, CPU: I7 5820K@4.4Ghz, Ram: 4x4Gb Corsair PC2400
    PSU: Corsair HX1000watt, GFX: Asus Gtx980ti Strix, Main-HDD: 1x Samsung 850Pro, 250Gb

    Rettet en gang, sidst af urbananen ().