Hej Tweakers.
Jeg købte mig for 2mdr side et EOS 550D som jeg er utrolig glad for.
Men da jeg købte kameraret som værende et kit, fik jeg "kun" et 18-55mm objektiv med. Det er fint til stue billeder og all around fotos, men jeg savner lidt at få en større dynamic og få mulighed for mere zoom.
Jeg var forbi min svigerfar forleden, og da vi sad og snakkede, så gik han pludselig på loftet og kom tilbage med sit Minolta SR-T 101, med dertil hørende 50mm og 75-205 objektiv. Han tilbød mig kvit og frit at få zoom objektivet, hvis jeg ville have det, nu når jeg alligevel var på jagt efter noget med zoom.
Der er dog lige den lille finte, at objektivet er med Minoltas MD fatning og ikke med Canons EF fatning. Jeg har googlet i vildskab og fundet et par fatninger, men der er mange meninger omkring disse adaptere.
Er der nogen af jer, der har erfaring med en adapter fra MD til EF?