eg har lige anskaffet mig bioshock til pc, men spillet crasher efter kun 5 min inde i spillet. Den fejlmeddelelse der kommer op er blue screen of death, og den forsvinder så hurtigt igen at man ikke kan nå at læse fejlen. Computeren restarter lige efter fejlen kommer.
Jeg har kikker rundt på det store internet, og jeg kan se at der er utrolig mange andre der har præcis det samme problem, men jeg må erkende at det de gjorde for at få deres til at virke ikke kan gøres på min computer.
Jeg kan se at mange installerer beta drivers til deres grafikkort, men det er ikke muligt da min maskine ikke vil have jeg installerer den driver der ellers burde passe til.
Mit system er en Zepto 2425W, og graffikkortet er et GeForce Go 7600 med 256mb ram.
Nogle der kan hjælpe?

bioshock crasher med BSOD
-
-
Jeg havde næsten samme problem, bare på stationær pc. Jeg installeret Bioshock spillede lidt, også slukkede/lukkede pc'en ned. Først tjekkede jeg grafik kortet for varme, og skiftet Ati-dreiver, hjalp ikke. Til sidst tog jeg én af mine ram-klodser ud for at prøve ( 512Mb DDR Elixir). Det hjalp, nu køre jeg med mine 2x1Gb ram klodser Samsung. Nu køre Bioshock fint, ved ik om det hjalp dig noget
-
For at disable automatisk genstart ved BSOD skal du gøre følgende:
Højreklik Denne computer > Egenskaber > Avanceret > Start og genoprettelse Indstillinger > Uncheck Genstart Automatisk