Jeg tænker på at købe en Zepto Znote 3215W her i sommerferien. Jeg syntes dog det er ærgerligt vi (tilsyneladende) skal tvinges til at operere denne maskine med Windows Vista. Det står der hvertfald på Zepto's hjemmeside: OBS: Denne model understøtter ikke Windows XP.
Vista er efter min mening en bunke crap, så jeg syntes det er lidt ærgerligt.
Derfor skrev jeg en mail til Zepto i går, og spurgte hvorvidt det bare vare nogle enkelte komponenter der ikke fandtes XP-drivers til. Og fik bare svaret; at hele bærbaren ikke kunne bruges sammen med XP.
Det svar kan jeg selvfølgelig ikke bruge til noget, og slet ikke når jeg finder dette indlæg på Tweak:
Hmm.. Har modtaget en 3215W og en 3415W - og de kører begge Windows XP Tongue .. - og det er vel og mærke preinstalleret fra Zeptos side!
Hvad bilder Zepto sig ind ![]()
Nu vil jeg gerne vide! Virker denne laptop uofficielt med Windows XP? Ser jo sådan ud?
Kom gerne med kommentarer til det, hvis i ved eller har hørt noget om det her.
PS. 3415 og 3414 har samme "problem"...
![]()
