Dual screen overvejelser!

  • Hejsa!


    Jeg går og pønser lidt på at købe en Asus A8Jr laptop, da den har et grafikkort med både DVI og VGA udgang, så jeg satser på at anskaffe mig et dual-screen setup med to Dell skærme ;)


    Men jeg er alligevel en smule betænksom inden jeg investerer :P


    Er der nogle ulemper ved at have et dual screen setup? Bliver gap'et i midten et problem på noget tidspunkt?


    Hvis nu ATI opgiver maks opløsningen til at være 2048x1536 - er det så den samlede opløsning, eller er der 2048x1536 på hhv DVI og VGA udgangen? (<-- Det spørgsmål kan jeg bare ikke finde svar på NOGEN steder overhovedet :-/ )


    Nogle forslag til hvilket beslag der skal bruges til at ophænge to Dell skærme ( [http://accessories.euro.dell.c…s=dhs&cs=dkdhs1&sku=59199 )- Jeg har ikke det store behov for at kunne justere på skærmens placering :)

  • Dells skærme understøtter VESA-100 ophæng. Det giver gode muligheder for at finde ophæng, da det er en udbredt standard.
    Tag og invester i noget med dual dvi i stedet, det er ret standard. Og billedet er bedre. Du burde ikke få nogen problemer med at køre de 1600x1200 på to skærme, med mindre grafikkortet er rigtig skod.
    Hullet i midten er intet problem, jeg kører endda med en lille "kant" på 26 pixels (min ene skærm er en 1680x1050 Dell og den anden er en 1280x1024 Acer). Det vænner man sig hurtigt til. Jeg ved ikke om det er svært hvis man strækker sine programmer over to skærme, og om ret mange programmer overhovedet virker så.

  • Tak for et godt svar Slacker :D


    Det er en laptop jeg køber, så dual DVI er vel ikke standard? Jeg har ikke kunne finde det på nogle laptops - Kan desuden godt leve med en halvdårlig billedekvalitet, da skærmene udelukkende skal bruges til internet, poker og teksbehandling :)


    Har du evt et link til de beslag du bruger? Jeg synes det er lidt af en jungle :rolleyes:


    Jeg har forstillet mig, at centrere den en skærm foran mig, og så smide den anden lidt til venstre for mig - så beslaget for den til venstre skulle gerne kunne vinkles lidt, så den "peger" mod mig... Nogle forslag?


    Måske er det nemmere at daffe i den lokale Fona og kigge på beslag?


    Btw - kortet er et ATI X2300, ved ikke om du kender det?

  • Quote

    Originally posted by DonRon
    dual dvi er det ikke bare digital og analog i et, eller hvad er forskællen på dvi og dual dvi ?


    Det hedder Dual-link-DVI og det giver mulighed for højere opløsninger end de ca. 2 MPixels single-link-DVI max kan komme op på.


    Men som jeg skrev i min anden post angående samme ASUS-bærbare, så tjek lige at den rent faktisk kan benytte begge stik til eksterne skærme samtidig. Umiddelbart vil jeg tro at den kun kan benytte en af gangen.

  • Quote

    Originally posted by Zulu
    Det hedder Dual-link-DVI og det giver mulighed for højere opløsninger end de ca. 2 MPixels single-link-DVI max kan komme op på.


    højere opløsning ? nu køre jeg med 1280x1024 er der så noget at hente ved Dual-link-DVI ?


    :cheers:

  • Quote

    Originally posted by DonRon


    højere opløsning ? nu køre jeg med 1280x1024 er der så noget at hente ved Dual-link-DVI ?


    :cheers:


    Nej, dual-link-DVI er kun aktuelt hvis man skal køre opløsninger højere end 1600x1200 eller 1920x1080.
    30" skærme i 2560x1600 kræver fx dual-link-dvi.

  • jeg vil ikke anbefale dig at køre med to skærme og bruge dem som 1 skærm - det tror jeg ikke fungerer godt.... jeg kører med 2 skærme hvor jeg bruger den ene primært og den anden til msn, tv (tv kort) og andre små tools - det fungerer godt....

  • Quote

    Originally posted by DonRon
    lol.. du vil ikke anbefale det fordi du ikke "tror" det fungerer godt :crazyeyes:


    ja... jeg tror det vil genere at der er en 5-8 cm "rand" i midten af billedet - tror ikke man bliver glad for sådan et setup i længden