Jeg sad lige og lavede blækreging, da jeg pludselig faldt over denne opgave...... den er sværere end man tror !
hjælp til blækreging....
-
-
svaret: ALT for meget vand er gået til spilde..
sorry.. ska nok lade være med at skrive.. jeg fatter den heller ik... matematik = :ban: jeg fatter det virkelig ik..
-
.
-
Du skal vel bare starte med at finde lægden på beholderen, du kender rumfanget og diameteren, når du har længden er det vel bare at regne ud hvor meget der er tilbage i beholderen og så trkke det fra det oprindelig indhold.
Har man formlerne er det vel relativt nemt.
-
Hvis du ikke har fundet svar på opgaven inden i aften, skal jeg nok lige se om jeg kan finde min, har selv lavet den engang mener jeg, men har ikke så god tid lige nu...
-
synes ikke rigtigt at kunne læse noget om længden på tanken?? Er da vist nødvendigt, eller?? Ikke at jeg vil føre mig frem, fik 6 i mathematik på gymnasiet
-
Quote
Oprindeligt indlæg af solmusen
synes ikke rigtigt at kunne læse noget om længden på tanken?? Er da vist nødvendigt, eller?? Ikke at jeg vil føre mig frem, fik 6 i mathematik på gymnasiet
der står intet om længden.....men et par af mine klassekammerater har lavet den, så der må være en måde at regne det ud på, uden at vide længden.(ja, jeg kunne seføli' bare ringe til en fra klassen, men jeg ville nu lige vide hvor kloge i er herinde på tweak.dk )
hehe, kun 6 i matematik ? det var sq ik' meget
-
*suk* - Hvorfor spurte du ikke bare mig fra starten af?
PI = 3,14
radius = 100 cmAreal af cirkel = r^2 x PI => 100^2 x 3,14 = 31.400 Kvcm
360 grader = cirkel
90 grader ud af 360 = 1/4
31.400/4 = 7.850
areal af trekanten indenfor de 90 grader som er uden vand = 100x100/2 = 5.000
=> 7.850 - 5.000 = 2.850
=> 2.850/31.400 = 0,09078 = 9,078%
Fra starten = 5.000 ltr
=>9,078% x 5.000 ltr = 453,82 ltr = tilbage i tanken
=> 5.000 ltr - 453,82 ltr = 4546,18 ltr er tanken sunket
- - Tak fans, tak
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Zigiro
*suk* - Hvorfor spurte du ikke bare mig fra starten af?PI = 3,14
radius = 100 cmAreal af cirkel = r^2 x PI => 100^2 x 3,14 = 31.400 Kvcm
360 grader = cirkel
90 grader ud af 360 = 1/4
31.400/4 = 7.850
areal af trekanten indenfor de 90 grader som er uden vand = 100x100/2 = 5.000
=> 7.850 - 5.000 = 2.850
=> 2.850/31.400 = 0,09078 = 9,078%
Fra starten = 5.000 ltr
=>9,078% x 5.000 ltr = 453,82 ltr = tilbage i tanken
=> 5.000 ltr - 453,82 ltr = 4546,18 ltr er tanken sunket
- - Tak fans, tak
der var vist en der kunne sin mattematik -
Quote
Oprindeligt indlæg af Zigiro
*suk* - Hvorfor spurte du ikke bare mig fra starten af?PI = 3,14
radius = 100 cmAreal af cirkel = r^2 x PI => 100^2 x 3,14 = 31.400 Kvcm
360 grader = cirkel
90 grader ud af 360 = 1/4
31.400/4 = 7.850
areal af trekanten indenfor de 90 grader som er uden vand = 100x100/2 = 5.000
=> 7.850 - 5.000 = 2.850
=> 2.850/31.400 = 0,09078 = 9,078%
Fra starten = 5.000 ltr
=>9,078% x 5.000 ltr = 453,82 ltr = tilbage i tanken
=> 5.000 ltr - 453,82 ltr = 4546,18 ltr er tanken sunket
- - Tak fans, tak
hmm, ik' dårligt! -
Det sådan set meget nemt ...
Der er en formel der hedder: Areal = ((r^2)/2)x(((pi*v)/180)-sin(v))
hvor
r = radius
pi = 3.14 (konstant)
v = vinklen
Areal = ((100^2)/2)x(((pi*90)/180)-sin(90)) = 2853.98
Med formlen ovenover finder man arelet af et cirkelafsnit, som er det areal vand der er tilbage i tanken.
Som alle nok ved, så er rumfang for en cylinder V = pi x r^2 x h
hvor
r = radius
h = højde
pi = 3.14 (konstant)
Altså ... 5000 = pi x 100^2 x X
Man isloerer X og finder, at X = 0,15915
Dette tal ganger man med det fundne areal fra tidligere: 2853.98 x 0.15915 = 454,225 L vand
5000-454,225 = 4545.775 Liter vand, som er falder i løbet af dagen.
-
Men Zigiro, ikke dårligt af en HH'er Er selv HT'er
-
wauuuuv. Solmusen kigger misundeligt på geniernes formler og tænker tilbage på 6-tallet. suksuk. Men 6 er = bestået, så who cares.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Zigiro
*suk* - Hvorfor spurte du ikke bare mig fra starten af?PI = 3,14
radius = 100 cmAreal af cirkel = r^2 x PI => 100^2 x 3,14 = 31.400 Kvcm
360 grader = cirkel
90 grader ud af 360 = 1/4
31.400/4 = 7.850
areal af trekanten indenfor de 90 grader som er uden vand = 100x100/2 = 5.000
=> 7.850 - 5.000 = 2.850
=> 2.850/31.400 = 0,09078 = 9,078%
Fra starten = 5.000 ltr
=>9,078% x 5.000 ltr = 453,82 ltr = tilbage i tanken
=> 5.000 ltr - 453,82 ltr = 4546,18 ltr er tanken sunket
- - Tak fans, tak
Det kræver vel bare at vi antager at tankvognen var fyldt til bristepunktet og er helt cylendrisk, det står der jo faltisk ikke noget om.
Dårligt formuleret opgave.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Ulrik
Men Zigiro, ikke dårligt af en HH'er Er selv HT'erBaaah, mit er rigtigt , hvordan skulle det kunne slå fejl? der er ikke skåret ET eneste komma væk nogen steder...
forresten, HT hvad er det? buschauffør-skolen? ej du mener vel htx'er ik?
edit: og forresten er jeg jo kun hhx'er, gad ellers godt være nået til HH (HandelsHøjskolen)
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Twilight
Det kræver vel bare at vi antager at tankvognen var fyldt til bristepunktet og er helt cylendrisk, det står der jo faltisk ikke noget om.
Dårligt formuleret opgave.
JA! mega dårlig, jeg var også i tvivl om hvorvidt tanken var HELT rund eller ej...syns tegningen er en lille smule misvisende, er den ik?
-
Zigiro, jeg kan fortælle dig, at du ikke har brugt alle decimaler. Jeg har efterregnet dit stykke, og ved brug af alle decimaler bliver det 454.225 L og ikke dit resultat. Det er godt nok tæt på, men ikke helt rigtigt.
Så du har regnet forkert
PS. Mit bud er, at du har bruge 3.14 for pi. Derved bliver resultatet lidt forkert ...
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Ulrik
Zigiro, jeg kan fortælle dig, at du ikke har brugt alle decimaler. Jeg har efterregnet dit stykke, og ved brug af alle decimaler bliver det 454.225 L og ikke dit resultat. Det er godt nok tæt på, men ikke helt rigtigt.Så du har regnet forkert
hehe nå okay, du har nok ret så, hvor kan jeg så have misset de decimaler?
-
Mit bud er, at du har bruge 3.14 for pi Derved bliver resultatet lidt forkert ...
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Ulrik
Mit bud er, at du har bruge 3.14 for pi Derved bliver resultatet lidt forkert ...ja, men det har du jo også...det skrev du da i din formel...
- Sig mig snyder du os??