har gevaldige problemer med at overclocke min asrock P67 pro. hvis jeg bare overclocker til så lidt som 3.7 så genstarter min pc iløbet af 5min med prime 95. og der står kernel power error i logbog.. har prøvet at slå alle c-states fra, og spread spectrum har jeg slået fra, har prøvet at sætte vcore en lille tand højere, intet hjælper. Håber der er en eller anden der kan hjælpe . temperaturene ligger helt fint, så det er ihvertfaldt ikke der problemet ligger

problemer med at overclocke asrock P67 pro.
-
-
prøv evt. at hæv PLL voltage lidt, har jeg selv gjort på mit ECS P67H2-A til 1.938v så min cpu køre 4690mhz.
kan du os via AXTU:
[Blocked Image: http://pro-clockers.com/images/review/asrock/p67%20pro3/axtu3.PNG]
-
Quote
Oprindeligt indlæg af puma99dk|
prøv evt. at hæv PLL voltage lidt, har jeg selv gjort på mit ECS P67H2-A til 1.938v så min cpu køre 4690mhz.kan du os via AXTU:
[Blocked Image: http://pro-clockers.com/images/review/asrock/p67%20pro3/axtu3.PNG]
altå den ligger på 1.832 nu, det næste er 1.840, er det helt risiko frit?
-
jeg fik anbefaldet at smække min op et hak på mit board, og det har jeg gjort og jeg har ingen problemer, Intel anbefalder max volt på 1.512v mener jeg på cpu.
med det hak ka jeg fint køre 4,690ghz som jeg gør nu og har testet siden kl. 11:10 her til formiddags.
-
nu har jeg prøvet at sætte pll voltage en smule ned, klarede prime 95 i et kvarter. det er en forbedring på 10 min, prøvede også at sætte pll voltage op, computeren crashede i løbet af 5min. er sgu næsten ved jeg overvejer at få fat på et andet bundkort.
-
hvad med voltage til ram (hvis du ocer via FSB) southbridge eller northbridge ?
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Fragman
hvad med voltage til ram (hvis du ocer via FSB) southbridge eller northbridge ?mener da Sandy Bridge oc er kun via Multipieren og ik fsb Fragman
har ik fundet det i min bios på mit ECS bundkort endnu da
-
hvad er det for noget amatør skidt de laver nu om stunder
...men south og northbridge skal vel stadig skrues op en smule og pci-e lockes til 100.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Fragman
hvad er det for noget amatør skidt de laver nu om stunder...men south og northbridge skal vel stadig skrues op en smule og pci-e lockes til 100.
BLCK skulle være låst til 100-105mhz bla.