Halløj folkens
tjek lige det her
http://www.abc.net.au/news/newsitems/200503/s1334618.htm
Tror vidst jeg lægger WOW på hylden igen, inden det går helt galt
Halløj folkens
tjek lige det her
http://www.abc.net.au/news/newsitems/200503/s1334618.htm
Tror vidst jeg lægger WOW på hylden igen, inden det går helt galt
Kan kun give dig ret det er en syg syg verden...hahaha og jeg håber åp at begynde på WoW snart... :]
QuoteThe sale created a legal dilemma because China has no law covering the ownership of virtual weapons.
Altså hvis der ska være problemer hver gang der opstår sådan noget
Altså hvor ville det dog se dumt ud hvis der stod i straffeloven:
Du må ikke sælge andre's ting, hvilket ligestilles med tyveri
Tilføjet §1: Denne lov gælder også uvirkelige ting, som på sin vis kan genskabes af spillets admins
Altså det er da en syg verden når straffeloven ska være på forkant med alt, det er jo lige før vi ska ha Tom Cruise rundt og fange forbrydere (Host, Minority Report ;))
Tja... Det kan være han har betalt feks. 50 kr/md i 4 år... Har spillet 4-8 timer/dag... Så kan jeg da godt forstå man blir sur..
Folk slår ihjel over meget mindre... Bare pga det er virtuelt eller ikke er...
Hvis det havde været et rigtigt sværd havde det så været mere forståeligt?
hmm jeg tror nu også jeg var gået amok.. han lånte et sværd ingame, og så solgte han det for REAL money.. enten skulle jeg have ALLE pengene, eller også havde jeg nok bare tæsket personen..
du bruger tid og penge på at side og få sådan et våben og så låner du det ud og så sælger han det lige frem for Real life money.. hmm nar
hehe
hvis du begynder wow så tænk på os.. på serveren Stormreaver som Alliance
vi er den største guild