Jeg har brug for lidt hjælp (vandkøling)

  • Jeg håber I kan hjælpe mig med et temmelig varmt problem!


    Først lidt baggrundsviden om mit setup:
    M/B: Gigabyte GA-EX58-UD5
    CPU: Core i7
    RAM: 6x2GB
    HDD: 3 stk.
    DVD: 1 stk.
    VGA: Nvidia 8800GTS (G92)
    Housing: Silverstone LaScala LC-14M


    Nå men mit problem er at mit system bliver meget varm jeg har uden held forsøgt mig med en 92mm blæser til intake og 2x60mm + VGA'ens fan og til sidst PSU'ens fan som exhaust. Der er riller i begge sider så bl.a VGA'en får frisk luft. Jeg har også monteret et par 60mm blæsere for at kanalisere frisk luft over CPU'en. nå men alt dette får stadig mit system til at koge over. Jeg overclocker ikke og har heller ikke planer om det. Men jeg redigere både billeder og video, og det kan nogle gange godt trække tænderne ud af PC'en. Og så er det den brækker sig.


    Jeg har så kigget lidt rundt på nettet og fundet følgende:
    XSPC 5.25” Bay Reservoir Pump 200 (pumpe og reservoir)
    Swiftech Apogee XTL (kølehoved til CPU)
    Watercool HEATKILLER GPU-X² G92 (kølehoved til GPU)
    2 stk. HW-Labs Black Ice - GTS 120 Xflow (radiator)


    Den kvikke læser ser straks jeg har valgt s små istedet for en stor radiator. Min tanke var at, det må da være optimalt at sørge for at det vand der skal køle, kommer direkte fra radiatoren? eller er det min logik der er besudlet med gårsdagens eksamensøl?
    Øl eller ej skal det være low profile, ellers kan de ikke være i PC'en. Nu ved jeg godt jeg ikke kommer udenom at skulle bore lidt i kabinettet for at komme af med varmen, men det er det mindste problem.


    Min tanke var at vandets flow er som følger: Fra reservoiret -> første radiator -> CPU'en -> anden radiator -> VGA -> reservoir.


    Nå men det jeg gerne vil spørge om er følgende:
    1 Vil dette kunne gøre noget ved mit varmeproblem?
    2 Er pumpen kraftig nok til at kunne trække mit forlag?
    3 Er de to radiatorer tilstrækkelig?


    Alle konstruktive kommentarer er velkommen. Hvis det kan hjælpe kan jeg nappe et billede af PC'en uden skal på så I kan se hvad der er at arbejde med. Det er vigtigt at alt holde internt.


    /Alpha

  • Tror nok jeg ville vælge en bedre pumpe.


    Dit GFX må da være en gigantisk flaskehals i det system. Hvorfor overhovedet bruge penge på vand
    til det (med mindre du for det til ingen penge)?


    Men har svært ved at se dig få plads til 2 stk rads + pumpe osv i det lille kabinet. Men alt
    er jo muligt. Du for nok svært med at komme af med varmen selv om du for vand på,
    hvis du ikke har mulighed for ordenligt airflow.


    Måske er et ny kabinet vejen frem?

    I7 4790K - Maximus V Ranger - 2x 670GTX SLI - 16GB Ballistix - Intel 335 SSD - Corsair AX1200 - Little Devil V8 - EK CSQ FC - EK Bridge - EK Supreme - Dual Laing DDC 18W - EK 250 X3 - XSPC RX360 - TFC 240

    Rettet en gang, sidst af Skjold ().

  • Grunden til jeg havde set på den pumpe er, at der ikke er så meget plads i kabinettet. Med hensyn til grafikkortet, så spiller jeg ikke så meget, det bliver kun til afspilning af HD film og billed/video redigering.


    Et andet kabinet er ikke muligt, da det skal gå i et med mit anlæg. ;)
    Jeg havde overvejet at flytte VGA'en ind i det inderste slot, det frigiver nok plads til at radiatorerne og blæsere kan komme af med varmen, gennem siden (efter nogle velplacerede huller). Jeg vil så lave en fanduct fra front intake til de to radiatorer. Det burde (og nu er jeg jo ikke helt sikker) kunne gøre det. Men spørgsmålet er om der findes en bedre pumpe der kan være i et 5 1/4" slot, og så helt droppe reservoiret (der er jo to radiatorer)


    Men jeg er mere end lydhør over andre forslag.


    /Alpha

  • pumpen er kraftig nok til det system, da den har en løftehøjde på 1,2m, så den kan godt klare et fuldt system.


    http://www.coolerkit.dk/xspc_5…mp_200___clear-p-803.html


    Jeg tror så bare ikke det helt vil løse dit varme problem før du osse sætter et kølehoved på dit chipset i det kompakte kabinet.
    Jeg ville allerførst prøve med en radiator, og se om det er nok hvis ikke kan du jo altid sætte 1 mere på, ikke ?.


    Jeg kan så slet ikke forstå, at du har bygget et så kraftigt et system ind i et HTPC kabinet og så bruge det til noget så krævende, som videoredigering, der er altså at bede om varmeproblemer i stor stil, men nu er det jo gjort.


    De 60mm blæsere hverken flytter eller giver luft nok til at køle det system, når det for alvor kommer under pres.


    Mvh
    Sam

    AMD 2600X Ryzen, MSI X470 gaming plus, 16GB G.Skill 24ooMhz DDR4 ram, Noctua NH-U12S, Sapphire RX Vega 56 Pulse ,Crucial MX100 512GB SSD(OS), Crucial MX500 2TB SSD,2 WD 1.5TB Black Caviar, 4TB WD Red HD, Thermaltake thoughpower DPS G 1050 wattPSU,Lian-LI PC-011 Dynamic white, Iiyama 27" IPS skærm. Logitech Z213 højtalersæt, Win 10 pro 64 bit.

  • Hej Sam.


    Tak for din vurdering. Jeg har dog ikke kunne finde et sæt der har mit M/B navn på. Men jeg er heller ikke så velbevandret i vandkøling endnu så jeg ved hvad der passer på tværs er mærker og modeller. Men jeg høre dig sige at det er muligt at beholde mit kabinet, dog med en MASSE arbejde i form af at ALT skal over på vandkøling. Men airflowet derefter skal tilrettelægges nøje så varmen kommer ud af kabinettet.


    hmm Jeg tror jeg tager den billige løsning og hiver mit gamle tower kabinet frem og flytter det hele der over i. Det er hvad jeg kan læse af både din og Skjolds indlæg. Så må man tage kampen med den lille brasi bagefter, hende og jeg var ellers nået til et kompromis med det nuværende setup. ;)


    Jeg siger tak for jeres input, men skulle der være en der har en idé (og jeg er sq ligeglad med om den er skør, bare der er en chance for at den virker) så skriv endelig.


    /Alpha