Teleobjektiv til Sony A300 - hvilket?

  • Hey,


    jeg kigger lidt efter et teleobjektiv til mit Sony A300.
    Jeg jeg er lidt lost i alle de forskellige modeller og tal.


    For det første, skal jeg vælge et som går fra 17/50-200 eller til 300?


    Jeg har et Sony, så jeg behøver ikke have et objektiv som kan modstå rystelser? Da kameraet har det indbygget.


    Skal jeg vælge et originalt sony til en dyrere pris eller et billigere Tamron eller sigma teleobjektiv?


    Skal jeg kigge på det brugt, eller kan de være for slidte/mishandlet?


    Er lidt på herrens mark, så alle tips er velkomne...


    Neco

  • Heysa..


    Jeg har et Sony A200 og har godt nok købt Tamron til mit men skulle jeg vælge idag havde jeg købt Sigma.
    Jeg vil forslå dig et 70-300mm som dette http://vefafoto.dk/product.asp?product=2858


    Men du skal også gøre op med dig selv som jeg også har måtte. Hvis du på nuværende tidspunkt kun har standart objektivet 18-55mm og tager en del billeder til fester og andet. Så skal du måske hellere kigge på et 18-200mm istedet for et 70-300mm


    hvis du er ude efter et 18-200mm så måske sådan et her http://vefafoto.dk/product.asp?product=2809


    Grunden til jeg købte et 18-200mm. var simpelthen fordi jeg blev så træt af at rende og skifte objektiv når jeg tog billeder til bryllup og andre fester.


    Håber det kan hjælpe dig lidt. ellers så tror jeg nok at de andre lidt mere kloge foto folk her på tweak nok skal hagle mig ned :boxing: eller komme med forslag.


    eks på zoom
    18mm http://www.sirel.dk/up/up/018mm.JPG
    70mm http://www.sirel.dk/up/up/070mm.JPG
    200mm http://www.sirel.dk/up/up/200mm.JPG
    300mm http://www.sirel.dk/up/up/300-300mm.JPG