man kan tydeligt høre han siger perle vis man høre den langsomt... har add en rar fil men en mp3 fil hvor han siger det så åben den og høre den i slowmotion
Perker eller perle?
-
-
Quote
Oprindeligt indlæg af pingomann
Det kan sgu da ikke hjælpe at han siger "aj, det må du azzå ikke, okay
:)?"
Det er sgu da iorden at han lige markere sig, og for sat ham på plads.Sætte mig på plads? Hvilket behov er der dog for det? At du bruger så fesne argumenter og en sætning lydende; "aj, det må du azzå ikke, okay
:)?", taler vist for sig selv. Hvad er der galt i at sige, at jeg mener en form for anger-maganeproblemer er til stede? Jeg synes nu engang, at det ser sådan ud. Jeg erkender netop, at politiet bare er mennesker, da jeg er i stand til at se deres (mulige) fejl. På visse foraer er der personer, der så godt som ubetinget mener, at politet har ret, hvilket de ikke nødvendigvis har, da de blot er mennesker.QuoteOprindeligt indlæg af pingomann
Og denne tråd var jo sådan set et spørgsmål om der blev sagt perker, eller perle, så om det med "anger management" er jo lidt ligemeget, da politiet jo ikke bare skal stå passivt og sige "aj lad nu vær", "gå nu hjem, i skal op i morgen".
Ja, når politiet ikke kan holde sig fra skældsord, så har jeg ret, som dansk borger, til i hvert fald at stille spørgsmål ved det. Jeg betvivler også blot den enkelte politimands professionalitet i en sådan sag. At du i den grad overfortolker mit indlæg og skruer noget så tvivlsomt sammen, taler igen for sig selv. Denne her tråd må være dedikeret til selve sagen, hvis det kun omhandlede det enkelte ord, kunne tråden lige så godt være lukket for længe siden.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Maleficus
Hvor i sit indlæg skriver han at han er 'perfekt' og aldrig selv kunne finde på at bruge et fy-ord?
Kan sgu ikke se noget sted hvor han fremstiller sig selv som bedre forstående.Der er intelligent liv på tweak.dk. Visse andre personer tyr straks til en form for mild flaming - Udra disse personers personlighed at dømme, vil det være en tiltagende tendens i denne her tråd i den nærmeste fremtid.
Ordenlige argumenter, regner jeg ikke med. Men jeg er da klar til at blive positivt overrasket. -
Quote
Oprindeligt indlæg af KarGa
Det er kommet fra at man før i tiden, da man rykkede ud til alle de gamle alkoholikere og hvad der nu ellers var, at man kaldte dem perletand. Det er så senere blevet til perle, som ER det der bliver sagt.
Det er sådan set ikke fordi, at det er så meget bedre end perker. En eller anden mangel på 'anger-management', mener jeg må være tilstede i klippet.[/quote]
Og du mener, fuldt og fast, at du aldrig kunne finde på at blive ophidset i en lignende situation?[/quote]
Har jeg aldrig sagt. Var det mig, der var politimand i den video, så håber jeg da inderligt, at jeg ville være klar til at modtage en næse for brud på reglementet. Polititiet bør ligeledes være gode eksempler og hvis de mister deres image, vil respekten for dem så ikke dale? Kritik, selv af politiet, kan være på sin plads. Hvorfor må man ikke kritisere politiet? Er de guder? En irettesættelse fra mandens overordnede ville da klart være på sin plads, så han næste gang forstår, at politiet skal holde sig over demonstranternes niveau. Argumentet med; "Jamen sikke dog en tåbe, der er ved at blive lagt i håndjern, anholdtes egen skyld!!", holder bare ikke. Politiet er nødt til at opføre sig anstændigt og kommer der ingen kritik (offentlig såvel som internt fra politiet), når de laver (mulige) fejl, kan nogle af deres ansatte også komme ud på et sidespor.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af Maleficus
Hvor i sit indlæg skriver han at han er 'perfekt' og aldrig selv kunne finde på at bruge et fy-ord?
Kan sgu ikke se noget sted hvor han fremstiller sig selv som bedre forstående.
Hvor i mit indlæg står der at jeg tror han skriver det...? Jeg antager det ud fra hans påstand om manglende anger-managementGår ud fra, correct me if im wrong, at han mener at betjenten har brug for at kontrollere sin vrede, hvilket derfor må betyde at han er bedre til at kontrollere sin vrede.. det er det eneste jeg vil frem til, med det indlæg
Kan godt ske jeg har overtolket indlægget, men jeg tror mange - stadig - overser den pointe at betjente er og vil forblive mennesker.. Nu mener jeg så heller ikke at han siger perker, så jeg kan heller ikke se hvordan anger management ville hjælpe, tværtimod så afværger han det jo ved at sige "perle"..
-
QuoteDisplay More
Oprindeligt indlæg af KarGa
Kan godt ske jeg har overtolket indlægget, men jeg tror mange - stadig - overser den pointe at betjente er og vil forblive mennesker..
Den overser jeg lige netop ikke. Derfor kan jeg, i modsætning til visse andre, se hans fejl. En høj grad af selvkontrol er bare nødvendigt. Jeg siger ikke det er pishamrende let at stå midt i en demonstration, men når politiet fyrer skældsord af, der kan opfattes som "perker" er de bare med til at kyle mere benzin på bålet og deres 'objektivitet', hvis man kan sige det sådan, falmer lige som lidt. Jeg konstasterer blot, at manden i det øjeblik ikke har kunnet holde sin vrede tilbage og det er menneskeligt, men problematisk. Eftersom langt de fleste betjente kan holde sig på et anstændigt niveau, er der noget, der tyder på, at netop denne ene betjent har et selvkontrolsproblem af en art.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af chili
Det er sådan set ikke fordi, at det er så meget bedre end perker. En eller anden mangel på 'anger-management', mener jeg må være tilstede i klippet.
Og du mener, fuldt og fast, at du aldrig kunne finde på at blive ophidset i en lignende situation?[/quote]
Har jeg aldrig sagt. Var det mig, der var politimand i den video, så håber jeg da inderligt, at jeg ville være klar til at modtage en næse for brud på reglementet. Polititiet bør ligeledes være gode eksempler og hvis de mister deres image, vil respekten for dem så ikke dale? Kritik, selv af politiet, kan være på sin plads. Hvorfor må man ikke kritisere politiet? Er de guder? En irettesættelse fra mandens overordnede ville da klart være på sin plads, så han næste gang forstår, at politiet skal holde sig over demonstranternes niveau. Argumentet med; "Jamen sikke dog en tåbe, der er ved at blive lagt i håndjern, anholdtes egen skyld!!", holder bare ikke. Politiet er nødt til at opføre sig anstændigt og kommer der ingen kritik (offentlig såvel som internt fra politiet), når de laver (mulige) fejl, kan nogle af deres ansatte også komme ud på et sidespor.[/quote]
Ærligt talt, så mister jeg altså respekt for politiet og deres arbejde, når man gang på gang hører om det hysteri der skabes, hvis de ikke opfører sig som perfekte hjernekirugerer, præcis efter bogen og med silkehandsker påDet kan godt være det er en lidt forkert holdning, men den føler jeg mig fuldt ud berettiget til.. jeg mener at de der massedemonstrationer, der ender i vold og uorden i gaderne, er noget udemokratisk nonsens.. Det virker som om, at jo højere de råber og jo mere de sparker og slår, jo mere opmærksomhed får de og derved også større chance for at tvinge deres mening igennem systemet.. Jaja nogle gange sker der ting i regeringen eller andre steder, der ikke er helt korrekte, men mener squ ikke at råben og skrigen hjælper..
Så derfor er min tolerance også en hel del lavere.. og jeg tager hurtigt parti hos politiet, når ballademagerne bliver tråt over tæerne
-
Quote
Oprindeligt indlæg af KarGa
Så derfor er min tolerance også en hel del lavere.. og jeg tager hurtigt parti hos politiet, når ballademagerne bliver tråt over tæerne
Og det respekterer jeg og generelt er politiet da også dem, der handler på højeste niveau i sådanne sager. Og så er det naturligvis demonstranterne, der starter, så ja, de er selv ude om balladen. Så jeg er enig i den udtalelse om voldelige demonstrationer, men derfor er politet stadig nødt til at holde hovedet koldt - Noget de fleste betjente formår. Skældsord pisker bare en endnu værre stemning op.
-
Quote
Oprindeligt indlæg af chili
Og det respekterer jeg og generelt er politiet da også dem, der handler på højeste niveau i sådanne sager. Og så er det naturligvis demonstranterne, der starter, så ja, de er selv ude om balladen. Så jeg er enig i den udtalelse om voldelige demonstrationer, men derfor er politet stadig nødt til at holde hovedet koldt - Noget de fleste betjente formår. Skældsord pisker bare en endnu værre stemning op.
På det område er vi vist enige.. mit problem er bare al det hysteri der er kommet ud af ét enkelt tilfælde, hvor det ikke engang er klart hvad der bliver sagt..Noget andet jeg kan blive stiktosset over er når den "forurettede" modtager en check for svie og smerter.. se DET kan jeg ikke tolerere.. med mindre personen har fået flækket rygsøjlen på langs uberettiget og som et resultat af dette, har misset 3 dages arbejde = en check på 3 dages løn + måske et symbols beløb, hvis det virkelig var en svipser fra politiets side
