halløj alle..
jeg må ha et råd af jer eksperter
jeg har gennem længere tid forsøgt at oc min e6600..og jeg kan få den til at køre 2990mhz..nogenlunde stabilt..men så heller ikke en dyt mere?
jeg har prøvet at sætte volt gradvist op..uden held..har prøvet at køre 8x 330 istedet for 9x 330..det samme problem kan ikke komme højere
mine ram kører 1,9v (1,8 standard) mine ram er 667mhz oc"et til 800 og det køre perfekt..jeg kan simpelthen ikke finde ud af hvad det er der stopper mig..
asus p5b de luxe
corsair pc 5400
evga 7900gt oc fra fabrikken
chill 520w psu
e6600
oc af e6600
-
-
hvis du ikke gør det så sæt ram timings til at blive sat af spd... derudover sæt dine ram så lavt som muligt.
alså istedet for at oc ramne nu, gør det når du har noget dit max clok på processeren.
og tag lige temp med coretemp mens du køre en gang orthos,,, hvad har du af kølling
-
jeg har en arctic frezer pro hvor jeg har monteret en 120mmblæser istedet for den gamle..
nu lykkedes det kan køre 3,3ghz med temp på 35 grader idle og 42 når den arbejder:) -
ja men tag lige at søg på google og download coretemp og orthos
åben begge programmer og start orthos, først da vil du kende den virkelige temp på processeren under load...
du vil sikkert få en temp der er 10-15 grader højere, og måske mere hvis du ikke har brugt ortohs mens du har af læst temp!!!
asus prob og temp i bios viser forkert..