http://www.shg.dk/link.asp?goto=infobox&varenr=320879
813 Gram - socket A 3-clip
Er det ikke meget skrøbeligt?
Ku godt tænke mig den til min socket A 3-clip, men jeg lan'er en del, så ved sku ikke. Min cpu kommer med std ikke over 42.
http://www.shg.dk/link.asp?goto=infobox&varenr=320879
813 Gram - socket A 3-clip
Er det ikke meget skrøbeligt?
Ku godt tænke mig den til min socket A 3-clip, men jeg lan'er en del, så ved sku ikke. Min cpu kommer med std ikke over 42.
Oppedasse, som nogen siger..
Altså hvis det nu var mig der ville udføre dette stunt så ville det blive noget med at man, inden kabinettet rejses op efter kølerens montering, stripser køleren fast til et eller andet i toppen af kabinettet så den ikke smadrer core på cpu'en med det samme kabinettet bliver rejst op...
Det jeg mener er at det da helt klart er muligt at montere den, men en køler så tung som den der, det kræver at man tager sine forholdsregler. Selve processor soklen skal nok holde til det, det værste er den lille blottede core på amd's socket a cpu'er
dog under transport kan det anbefales at tage køleren af, selvom socket'en nok kan holde til det, så tag den af for en sikkerheds skyld.
det ser ret farligt ud hvis du vil have den i et tower, da selve heatsinken (hvilket nok er det tungeste) sidder oven på de heatpipes, og derved giver et ret højt tyngdepunkt, det forhøjer risikoen for at enten coren bliver smadret eller at hele soklen ryger med hvis du ikke er forsigtig.
Hvis den kunne bruge de 4 huller der er rundt om soklen (for det meste) så havde jeg været mere tryg med at bruge den i et tower