ram til min pcer

  • hej jeg har en hp pavilion a1000 pc som jeg har tænk mig og lave lidt om og jeg kunne godt bruge et par billige ddram jeg skal ca bruge mellem 2-4 gb så jeg tænkte på om der er nogen der kender en hjemmeside hvor man kan få dem billige eller hvis der er nogen der har nogen billige ddram må i gerne skrive en kommentar


    tak på forhånd!:)

  • Så vidt jeg kan se er det en ældre sag af en computer, hvis det information jeg har fundet fra HPs hjemmeside er korrekt, skal du have DDR (1) ram og maksimalt 2 GB i alt.


    Når en computer kommer op i den alder, tror jeg egentligt det er spild af penge, med mindre du er heldig at finde et par meget billige RAM brugt.
    2 stk 1 GB sticks, koster ca. 200kr stykket fra nye af: LINK


    Det vil nok være en god ide at tjekke efter at det er det bundkort som jeg har linket til tidligere, så jeg kan anbefale dig at hente programmet CPU-Z, der kan man som regel se lidt mere om hvilket model nummer bundkortet har samt chipsæt osv.

    Husk at tænke dig om inden du poster, underbyg gerne svar med argumenter baseret på fakta og husk kilder.