Hvad skal jeg købe?

  • Jeg købte for noget tid siden en AMD Athlon II X4 635 2.9GHz CPU billigt hos en forhandler, da den var udgået af hans sortiment.
    Jeg har desuden et ASUS M4A87TD/USB3 AM3 ATX bundkort liggende og 2x4GB G.Skill Ripjaws Gaming - DDR3 1333 Mhz ram.


    Så nu ville jeg lige bestille resten, men blev i tvivl om hvad jeg skulle købe.
    Jeg vil gerne lige lidt med noget OC, så stock-køleren ryger ud over højre skulder. Hvad skal jeg købe i stedet for?
    Hvor stor en PSU skal jeg i øvrigt bruge til det setup? Jeg har ikke købt noget GFX endnu, her må i også godt komme med nogle anbefalinger til et godt kort, som ikke koster en bondegård.


    På forhånd tak.

  • ikk koste en bondegår er et vidt begreb, prøv at komme med et beløb du vil bruge på det samlet og hvad computeren skal bruges til så kan vi bedre hjælpe dig =)

    If you make it idiotproof then some will just make a better idiot.. =P


    Asus Maximus III Gene
    I7 - 860@4Ghz Corsair H70
    Gainward GTX470
    Corsair Dominator GT PC17066 4 x 2GB
    Creative SB X-Fi XtremeMusic
    OCZ Vertes 3 + Intel x-25 m80 2.Gen Triple boot: Lion, W7,Ubuntu
    Dell U2711 + vertical Samsung SyncMaster 226BW

  • Af cpu køler ville jeg nok vælge den her.


    http://www.coolerkit.dk/xigmatek_gaia_sd1283-p-1670.html


    Den er billig og køler meget godt desuden behøver du heller ikke en meget større luftkøler da den cpu du har købt ikke smider ret meget varme af sig.


    Og af grafikkort ville jeg nok kigge lidt på det her.


    http://www.komplett.dk/k/ki.aspx?sku=631275


    Det er en "ny" version af HD5850 kortene der er lidt skrabet, hvilket vil sige at der er skåret lidt hjørner hist og her for at holde prisen nede, men ydelsen på kortet fejler bestemt ikke noget og det er imo det bedste kort til prisen lige pt.